1 Catherine The Brave: Tartan Day - 6 - 13 kwietnia

sobota, 5 kwietnia 2014

Tartan Day - 6 - 13 kwietnia


Od 6 do 13 kwietnia obchodzi się w Szkocji (i na całym świecie) TARTAN DAY. Celebracja dotyczy podpisania "Declaration of Arbroath" w 1320 roku - dokument uznał suwerenność Szkocji, miał również wpływ na formę Deklaracji Niepodległości w USA.

Declaration of Arbroath (1320)

To wyjątkowe święto dla emigrantów szkockiego pochodzenia, szczególnie Amerykanów. Na świecie jest 50 milionów emigrantów, którzy deklarują szkockie pochodzenie, wielu z nich mieszka właśnie w USA i Kanadzie. Odbywają się wówczas znakomite parady i wszelakie wydarzenia związane ze szkocką kulturą i historią. W samej Szkocji eventy odbywają się w Arbroath, Aberdeen, Montrose, Kilmarnock, Stirling, Perth, Glasgo) i oczywiście w Edynburgu.

Tak świętują w USA

 W USA i Kanadzie odbywa się również tzw. "Scotland Week" (3-10 kwietnia), w trakcie którego pobiec można w Scotland Run (Central Park w NY) oraz obchodzi się właśnie Tartan Day. Ten tydzień wykorzystywany jest również przez szkockie instytucje kulturalne do promocji kultury kraju wśród emigrantów. Zachęca się ich do odwiedzenia kraju swojego pochodzenia.


Kilka linków do poczytania:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz